OTSI
Uudised
Näitused
Kogud
Kontaktandmed
Muuseumitunnid
Lugemisvara
Väljaanded
Muuseumipood
Ametlik teave
Teised kohad
Tagasiside
Uudiskiri
In English


» Avaleht » Muuseumitunnid  
Muuseumitunnid
Viimati muudetud: 12-04-2013
Haridusprogrammide ja loengute info ning registreerimine: Kelly Eensoo, muuseumipedagoog, , tel 433 3664.

Muuseumitund maksab 1,5 € õpilase kohta, õpetajatele tasuta. Muuseumipedagoog on avatud ettepanekutele ning vastavalt võimalustele loome sihtgrupile sobivad programmid.

Muuseumitundi on võimalik korraldada ka sünnipäeva tähistamisena.


Vanaaegne koolitund
Sihtgrupp: 2.–6. klass
Grupi suurus: 20
Kestus: 60 minutit

Tutvume vanaaegsete koolitarvikutega ja uurime, kuidas sada aastat tagasi koolis käidi. Uurime vana kirjapilti ja kirjutame krihvli ning sulega. Karistame ja kiidame nagu vanal ajal kombeks oli ning jagame igale osalejale tunnistused.

 
Vana aja mängud
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, algklassid
Grupi suurus: 20 last
Kestus: 45 minutit

Mis tegid lapsed siis, kui poest ei saanud osta mänguasju, ei olnud arvuteid ega telekaid? Uurime, kuidas veetsid lapsed aega sadu aastaid tagasi. Mängime mänge ja uurime vanaaegseid mänguasju.

 
Tund loodustoas
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–5. klass
Grupi suurus: 20
Kestus: 45–60 minutit

Tutvume muuseumi loodustoas Viljandimaal elavate loomade ja lindudega. Kuulame linnulaulu, uurime, millised näevad loomad välja talvel ning täidame töölehte.


Saame tuttavaks – Viljandi Muuseum
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–5. klass
Grupi suurus: 20
Kestus: 60 minutit

Programm tutvustab muuseumit ja otsib vastuseid erinevatele küsimustele. Mis on muuseum? Mida muuseumis tehakse? Kuidas muuseumis asju säilitatakse? Muuseumitunni jooksul mängime otsimismängu ja leiame eksponaatide hulgast oma lemmiku.


Igapäevaste esemete esivanemad

Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–12. klass
Grupi suurus: 20
Kestus: 45–60 minutit

Milline oli meie vaaremade mikser? Millised olid vanaaegsed ravimeetodid? Uurime muuseumi kogudes peituvaid tarbeesemeid, mis tänaseks on äratundmatuseni muutunud või sootuks unustatud.

 
Rehetare pere
Sihtgrupp: 3.–5. klass
Grupi suurus: 20
Kestus: 45–60 minutit

Mitmed sajandid oli eestlaste koduks madalate lagedega ja sammaldunud katusega rehetare. Milline oli rehetare pere ja milliseid tegemisi koos tehti? Õpime tundma vanaaegseid tööriistu ja uurime esivanemate elu.


Lossimägede maastikumäng
(sept – okt)
Sihtgrupp: 6.– 9. klass
Grupi suurus: 30
Kestus 60 minutit

Maastikumäng Viljandi lossipargi ja seda ümbritseva keskkonna kohta. Kohtume muuseumis, kus esmalt uurime lossimägede elanikke ning ordulinnuse maketti.

Maastikumäng saab toimuda ainult hea ilma korral!
 
 
Mardipäev (5.11–9.11)
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–5. klass
Grupi suurus: 20 last
Kestus: 60 minutit

Algab vanarahva talv, kodudes valmistatakse ette martide külaskäiguks ning loodetakse järgmiseks aastaks viljaõnne. Aga kes need mardisandid üldse on? Räägime mardikommetest ning uurime mardirituaali.

 
Kadripäev (19.11–23.11)
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–5. klass
Grupi suurus: 20 last
Kestus: 60 minutit

On välitööde lõpuaeg, nüüd tuleb alustada tubaste tegevustega. Uurime kadripäeva traditsioone, õpime kadrilaule ja -mänge ning loodame, et järgmine aasta toob head karjaõnne.


Vanarahva jõuluaeg
(10.12–21.12)
Sihtgrupp: lasteaia vanem rühm, 1.–5. klass
Grupi suurus: 20 last
Kestus: 60 minutit

Talveaeg saabub nigulapäevaga ja viib meid jõuludele aina lähemale. Muuseumitunnis vaatame ajas tagasi ja arutame selle üle, kuidas sada aastat tagasi jõulupühasid peeti. Uurime pühadeaegset kombestikku ja tuletame meelde vanu jõulutavasid.


LOENGUD VILJANDI MUUSEUMI KURAATORITELT
Muuseumi kuraatorid tutvustavad Viljandimaa ajalugu ja muuseumi kogusid.
• Sihtgrupp: 5.–12. klass • Kestus: varieeruv  • Aeg: kokkuleppel

Jaak Pihlak 1. Eesti iseseisvuse sünd ja Vabadussõda; 2. Eesti Vabaduse Risti kavalerid;  3. Viljandi Muuseumi ajalugu;  4. Muinsuskaitseliikumine Viljandimaal;  5. Karutapjad eestlased.

Ain Vislapuu 1. Muinasaja relvastus e. milliste relvadega võitlesid eestlased Madisepäeva lahingus;  2. Teenetemärkide ajaloost VM Faleristikakogu põhjal;  3. Viljandi vapikujutised - valge roos ja Mater Amabilis.

Tiina Jürgen 1. Viljandi Muuseumi etnograafiakogu; 2. Talurahva rõivastuse ajaloolisi arengujooni;  3. Viljandimaa rahvarõivad; 4. Eestlaste 20. sajandi I poole pesumood; 5. Eestlaste ajaloolisi talupojaehteid;  6. Eestlaste elamud; 7. Sündimus. Täisealiseks saamine. Abiellumine;  8. Suremus. Inimene ja teispoolsus;  9. Eestlaste toitumistavad;  9. Märkide süsteemid rõivail ja ehetel;  10. Talupere. Rehielamu; 11. Kogumistöö põhimõtted Viljandi Muuseumis E-kogu näitel; 12. Talurahva elu-olu 18.-19. sajandil.

Heli Grosberg 1. Pühapaikadest pühakodadeni;  2. Raha, hansa ja vana lõbus Viljandi;  3. Elavatest piltidest püsikinoni;  4, Nimi ei riku meest, linnast  rääkimata;  5. Meie igapäevane leib; 6. Nebukadnedsarist Stalinini;  7. Eesti vabariigi 92 aastat;  8. Muusade templist tänapäeva muuseumini; 9. Lugusid muumiast; 10. Kihelkonnast läbi ajaloo; 11. Jõulud enne ja peale Kristust.

Tiina Parre 1. Viljandi Muuseumi fotokogu;  2. Viljandi vanadel fotodel.

Ebe-Triin Arros 1. Viljandi Muuseumi raamatufond;  2. Eestikeelne vanaraamat ja baltika Viljandi Muuseumi raamatufondis.

Teemaloengu pääse: 1 € õpilase kohta, õpetajatele tasuta.

Haridusprogrammide ja loengute info ning registreerimine: Kelly Eensoo, muuseumipedagoog, , tel 433 3664.

OK Interactive